Chociaż Polacy uwielbiają wiele potraw, istnieje kilka tradycyjnych potraw, które są przygotowywane zgodnie z tradycją, niektóre są gotowane na Boże Narodzenie, które obejmują pierogi, gulasz, zapiekankę i wiele innych
Pierogi
Pierogi to nadziewane pierogi. Pochodzi od rosyjskiego słowa oznaczającego ciasto: pirog. To jedno z najbardziej lubianych dań w Polsce. Każda rodzina ma swoją wersję nadzienia i składników pierogów. Jego smak może być pikantny, słodki lub pikantny.
Typowe nadzienia to cebula, grzyby, ser, mięso mielone, ziemniaki i kapusta kiszona. Słodkie pierogi mogą zawierać jagody, takie jak truskawki i jagody.
Pierogi z pierogami mogą być bezmięsne, nadzienie zwykle zawiera kapustę, grzyby, kapustę kiszoną i boczek. To węglowodany nadziewane węglowodanami i serem, a następnie smażone na tłuszczu i cebuli i są dość proste do zrobienia w domu.
Podstawowy schemat polega na wymieszaniu, a następnie ugniataniu przaśnego ciasta, rozwałkowaniu i pocięciu go w koła, dodaniu fałdy nadzienia i uszczypnięciu, aby uszczelnić krawędzie, a następnie ugotować je, aby je ugotować. Do podania zazwyczaj smażone na maśle i cebuli to świetne danie o każdej porze roku, szczególnie na kolację wigilijną. Te tekstury są uzależniające. Tradycyjnie pierogi te podaje się na kolację wigilijną.
W Polsce narodowy dzień pierogów obchodzony jest co roku 8 października. Podczas gdy w Krakowie 17 sierpnia odbywa się święto pierogów.
Zapiekanka
To jedna z polskich kanapek typu fast food z otwartą twarzą. Pyszną polską zapiekankę można zrobić przecinając wzdłuż białą bagietkę i posypując ją wieloma pikantnymi i smacznymi składnikami, jest ona pełna półtwardego sera, a następnie grillowana pod brojlerem.
Zapiekanka była ze smażonymi pieczarkami i serem, ale z czasem wiele innych składników, takich jak boczek, mięso, cebula, kiełbaski, ser feta, stało się tradycyjnymi dodatkami do chrupiących kanapek na ciepło.
Te skwierczące, gorące Zapiekanki są zawsze podawane z odrobiną ketchupu pomidorowego na wierzchu. Jest dostępny w całym kraju, ale jest najsłynniejszą przekąską na krakowskich krakowskich fast foodach.
Rosół
Ta tradycyjna zupa mięsna jest pocieszająca i rozgrzewająca. W Polsce istnieje wiele wersji tego dania, m.in. z kurczakiem, wołowiną, cielęciną, indykiem i mieszanymi mięsami. Wieprzowina wytwarza nieprzezroczysty bulion, więc nigdy nie należy go używać.
Rosół jest zwykle przygotowywany z mięsa pozostawionego z kością, co wpływa na jego smak. Marchew seler i grzyby gotuje się z mięsem w zimnej wodzie. Do ich przyprawiania zwykle używa się soli, papieru i liści laurowych. Rosół podaje się z posiekaną natką pietruszki i cienkim makaronem po ugotowaniu.
Jako danie narodowe Rosó jest równie cenione jako przystawka podawana w tradycyjnych restauracjach, jak i sycąca i kojąca domowa klasyka podawana w weekendy.
Gołąbki
Tradycyjna polska kuchnia znana jako gołąbki składa się z pakowanych liści kapusty z ryżu i mielonej wołowiny. Następnie całość zawija się i smaży w sosie z grzybów lub pomidorów. Po polsku „maleńkie gołąbki” gołąbki odnoszą się do ich niewielkich rozmiarów i kształtu.
W okresie świątecznym danie często podawane jest z puree ziemniaczanym, polane kwaśną śmietaną i świeżymi ziołami. Uważa się, że to pyszne, kojące danie zostało podane wojownikom króla Kazimierza IV i Wielkiego Księcia Litewskiego przed rozpoczęciem walki, zapewniając im zwycięstwo.
Danie to jest lubiane do dziś, zwłaszcza w społecznościach Polaków w Stanach Zjednoczonych.
Gulasz
Tradycyjny polski gulasz przygotowywany jest z wołowiny lub wieprzowiny gotowanej na wol
nym ogniu z cebulą w paprykowo-pikantnym bulionie. Często dodaje się różnorodne warzywa i przyprawy, co daje aromatyczne, satysfakcjonujące danie o niewiarygodnie gęstej konsystencji.
Danie jest tradycyjnie podawane z chlebem, ryżem lub makaronem i jest uważane za obfite danie główne.
Babka
Słodka, bogata chlebowa babka jest tradycyjnie podawana w Niedzielę Wielkanocną w Polsce i innych krajach Europy Wschodniej. Do aromatyzowania ciasta zwykle używa się rodzynek i rumu, a na ciasto nakłada się lukier na bazie owoców.
Nazwa ciasta pochodzi od polskiego słowa oznaczającego babcię, ponieważ jest pieczone w formie Bundta, dzięki czemu podczas serwowania przypomina szeroką, karbowaną spódnicę babci.
Większość ludzi uważa, że babka powstała w regionach słowiańskich w okolicach Wielkanocy, ale niektórzy historycy żywności twierdzą, że pochodzi ona z Włoch, gdzie została opracowana jako wersja klasycznego włoskiego panettone.
Teraz można zrobić babkę w różnych smakach, takich jak wanilia, cytryna lub czekolada. Tradycyjnie podaje się ją jako przekąskę lub deser na popołudnie, w połączeniu z filiżanką gorącej kawy.
Czekoladę i cynamon nakłada się na nadzienie owocowe, które jest żydowską wersją deseru. To najsłynniejsze ciasto w Ameryce Północnej.
Surówka
Typowa polska sałatka ze świeżych owoców i warzyw to surówka. Do jej przyrządzenia często używa się oliwy z oliwek, soli, pieprzu, soku z cytryny, odrobiny cukru i innych przypraw. Może być również podawany z kremowym sosem ze śmietany, jogurtu i majonezu.
Chociaż w zależności od pory roku można dodawać różne inne składniki, najczęściej przygotowuje się go z grubo startej marchwi, jabłek, cebuli, białej kapusty i kiszonej kapusty. Nowoczesne wersje zawierają przyprawy, takie jak cynamon i kminek, i często są wzbogacane owocami cytrusowymi, suszonymi owocami i orzechami. Niektóre rodzaje są posypane posiekaną natką pietruszki lub koperkiem przed podaniem.
Surówka to przekąska, którą można jeść samodzielnie lub z innymi ciężkostrawnymi potrawami jako dodatek. Surówka to tłumaczenie tej nazwy.
Sernik
Sernik to tradycyjny polski sernik wywodzący się z tradycji chrześcijańskiej i żydowskiej. Jest tworzony z jajek, cukru i twarogu, twarogu, który od wieków był używany w deserach. Uważa się, że Sernik powstał w XVII wieku, kiedy król Jan III Sobieski zabrał ze sobą przepis po pokonaniu Turków w bitwie pod Wiedniem.
Obecnie dostępnych jest wiele różnych rodzajów serników, niektóre pieczone, niektóre niepieczone, ale tradycyjnie podaje się je na warstwie kruchego ciasta. Sernik jest często aromatyzowany rodzynkami, sosem czekoladowym lub owocami, a jeden z najpopularniejszych wariantów deseru opiera się na biszkoptach z galaretką i owocami.
Golonka
Golonka to wieprzowina, znana również jako golonka, jest często smażona i powoli gotowana do miękkości. Ponadto można go grillować lub gotować w piekarniku.
Danie jest dostępne w różnych odmianach regionalnych, w tym świeża lub wędzona golonka, przy czym ta pierwsza jest bardziej tradycyjną opcją. Zwykle podaje się go w całości, z kością, z gotowanymi ziemniakami, kapustą i różnymi przygotowanymi warzywami, a także z sosem chrzanowym lub musztardowym.
To klasyczne danie jest często porównywane do Eisbain lub Schweinshaxe, porównywalnego przysmaku spożywanego w Niemczech.
Golonka jest często oferowana na weselach i innych imprezach okolicznościowych. To także popularne danie w tradycyjnych polskich jadłodajniach.
Bigosu (Polski Gulasz Myśliwski)
Polska kuchnia lubi sycące i sycące potrawy, a bigos – typowy polski gulasz – jest jednym z jej kultowych przedstawicieli. Bigos, znany również jako gulasz myśliwski, to bardzo elastyczne danie, które można przygotować z dowolnego rodzaju mięsa.
Posiłek jest często przygotowywany z wieprzowiny, jednak rodzaj użytego mięsa różni się w zależności od dostępności i osobistych preferencji. Inne elementy, które dopełniają danie, to kapusta kiszona, ziemniaki, bekon i kiełbasa.
Chociaż składniki i przygotowanie są proste, przygotowanie bigosu wymaga czasu, ponieważ zazwyczaj gotuje się go przez wiele godzin, aż wszystkie smaki zostaną dokładnie wymieszane. Pierwotnie był przeznaczony dla myśliwych podczas długich i intensywnych sezonów łowieckich.
Od XVII wieku jest częścią polskiej kultury kulinarnej. Obecnie jest uważana za narodową potrawę Polski. Zwykle jest podawany jako danie główne, z pokrojonym chlebem na boku. Zgodnie z polską tradycją należy ją poprzedzić lub zakończyć kieliszkiem legendarnej polskiej wódki.
Pikantny bigos jest również popularny na Ukrainie, Białorusi i Litwie.